Problem migdałkowy
Przerost trzeciego migdałka to problem, który pewnie wielu rodzicom spędza sen z powiek. Co wspólnego ze sobą mają powiększony migdałek gardłowy i wadliwa wymowa? Co powoduje taki przerost i jakie są jego objawy?
Trzeci migdał umiejscowiony jest w nosowej części gardła. U osób, które nie mają problemu z jego przerostem, jest niewidoczny, również przy szeroko otwartych ustach. Razem z migdałkami podniebiennymi tworzy system ochronny organizmu i stanowi pierścień chłonny gardłowy. Trzeci migdał tworzą tkanki limfatyczne, zbudowane z komórek niszczących drobnoustroje. Dlatego też bronią organizm przed wirusami i bakteriami.
Skąd się bierze przerost trzeciego migdałka?
Najczęstszą przyczyną rozrostu migdałka gardłowego są powtarzające i nawracające się infekcje oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. Znaczenie mają także niektóre choroby wieku dziecięcego, takie jak płonica, odra.
Jak rozpoznać przerost migdałka?
Powiększony trzeci migdał powoduje wiele zmian w organizmie, ponieważ może upośledzać przewody słuchowe i drożność nosa. W takiej sytuacji dziecko zazwyczaj chodzi z otwartą buzią, oddycha przez usta, mówi przez nos, chrząka lub chrapie w nocy, często ma katar. Przerost migdałka powoduje także ból głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją, mogą wystąpić również momenty bezdechu.
Słabe dotlenienie w nocy powoduje u dzieci nerwowość, agresję, a przede wszystkim zmęczenie. Trzeci migdał może także zatykać część trąbki słuchowej, a wtedy do ucha środkowego nie dociera świeże powietrze i gromadzi się w nim płyn. Bardzo często prowadzi to do zapalenia ucha środkowego. Może dojść również do niedosłuchu o typie przewodzeniowym. W tego typu przypadkach dźwięki odbierane porównać można do dźwięków "zza ściany".
Podczas prawidłowego wdechu - nosem, powietrze jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane. Nieprawidłowe oddychanie - ustami, sprawia, że wdychane powietrze jest zimne i suche, przez co dużo częściej dzieci nabywają infekcje górnych dróg oddechowych. Oddychanie przez usta wiąże się z tym, że dzieci cały czas mają otwartą buzię, co przyczynia się do powstawania zmian w kościach twarzy, powoduje zanik mięśnia okrężnego ust, wadliwy zgryz lub niewłaściwy rozwój podniebienia. Ta sytuacja związana jest z powstaniem wielu nieprawidłowości w obrębie mowy dziecka.
Przerost migdałka gardłowego zakłóca rozwój mowy, która nie posiada naturalnej barwy dźwięku, jest niewyraźna, czasem bezdźwięczna. Dochodzi do tzw. nosowania zamkniętego. Zniekształcone są wtedy głoski nosowe takie jak: m, mi, n, ni, ę, ą.
Należy pamiętać, że powiększony trzeci migdał nie zawsze musi oznaczać wystąpienie wszystkich objawów. Jako rodzice musimy jednak bacznie obserwować nasze dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do lekarza - laryngologa, który w koniecznej sytuacji zaleci wykonanie zabiegu adenotomii, czyli zabiegu usunięcia trzeciego migdałka.
A już wkrótce: jak ćwiczyć z dzieckiem po adenotomii?
Zdjęcia pochodzą ze źródeł: www.dzieci.pl; www.otolaryngolodzy24.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz