niedziela, 3 sierpnia 2014

Logopeda...A kto to taki?

Czym tak właściwie zajmuje się logopeda? Kim jest logopeda?...Odpowiedź na te pytania dla niektórych może wydawać się infantylna, innym natomiast nie wydaje się tak oczywista.
W oczach większości społeczeństwa logopeda postrzegany jest jako specjalista do spraw zaburzeń mowy u dzieci. Owszem, dzieci stanowią największą część pacjentów w poradniach logopedycznych. Należy jednak pamiętać, że zakres działań tego specjalisty jest znacznie szerszy.
Mogłabym zacząć tak jak wszędzie...a mianowicie: Logopedia wywodzi się z języka...jest to nauka o...i tak dalej, i dalej... Stwierdziłam jednak, że taka wiedza  nie  jest potrzebna ani osobom borykającym się z wadami czy niepłynnością mowy, ani rodzicom dzieci z zaburzeniami mowy, ani nawet specjalistom "po fachu", którzy etymologię wyrazu logopedia znają (w każdym razie znać powinni).
Ważniejsze jest by zrozumieć, że logopeda nie jest jedynie nauczycielem, który uczy poprawnej mowy. Logopeda jest TERAPEUTĄ, który przy pomocy swojego warsztatu pracy, indywidualnie dobierze najlepsze metody terapii, by w jak najszybszy i najbardziej efektywny sposób pozbyć się zaburzenia mowy. Warsztatem pracy, o którym wspomniałam jest oczywiście wiedza nabyta podczas studiów, kursów, konferencji, przeczytanej literatury, a także doświadczenie zawodowe, współpraca z innymi specjalistami. Pomocą jest także profesjonalne wyposażenie gabinetu.
Zakres działania logopedy jest bardzo szeroki, ponieważ bada i analizuje procesy komunikacji (rozwój mowy oraz rozumienia mowy) we wszystkich etapach rozwoju, a także w różnorodnych obszarach jego aktywności. Do zadań logopedy należą:
  • profilaktyka oraz przeciwdziałanie niepoprawnej komunikacji językowej;
  • doradztwo logopedyczne;
  • diagnoza logopedyczna;
  • terapia logopedyczna:
          ~ korekcja wad mowy;
          ~ usprawnianie aparatu artykulacyjnego;
          ~ stymulacja opóźnionej mowy;
          ~ usprawnianie mowy po wypadkach, urazach, udarach mózgowych, chorobach (zarówno w przypadku całkowitej, jak i częściowej utraty mowy, czy rozumienia);
  • współdziałanie terapeutyczne z innymi specjalistami.

Obecnie istnieje coraz więcej logopedów, którzy zajmują się dość szerokim zakresem działań. Są również i tacy, którzy pracują jedynie w wybranej grupie osób. Wśród logopedów specjalistycznych wyróżnić można:

  • neurologopedę - zajmującego się diagnozą i terapią osób z uszkodzeniem mózgu;
  • oligofrenologopedę - zajmującego się wychowaniem językowym osób z upośledzeniem umysłowym;
  • surdologopedę - zajmującego się wychowaniem językowym osób z zaburzeniami słuchu;
  • balbutologopedę - zajmującego się terapią osób jąkających się;
  • logopedę artystycznego - zajmującego się doskonaleniem mowy i głosu.
Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, pytania lub po prostu chcielibyście się podzielić swoimi spostrzeżeniami i uwagami, zapraszam do kontaktu mailowego :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz